Już 5% nawet do 10% dorosłej populacji cierpi na wrzody żołądka, a ponad 30% zgłasza się do przychodni lekarza rodzinnego z przykrą dolegliwością, jaką jest zgaga. W aptece znajdziemy wiele preparatów, także bez recepty, stosowanych przy tych schorzeniach. Najczęściej wybieranymi z nich są inhibitory pompy protonowej.
Co to IPP?
Inhibitory pompy protonowej to leki, które zmniejszają wytwarzanie kwasu solnego. Jak sama nazwa mówi, są one inhibitorami H+/K+-ATP-azy. Na ostatnim etapie hamują one produkcję HCl przez komórki okładzinowe. Dzięki tym lekom nawet o 95% obniżyć można wydzielanie kwasu solnego, zarówno wydzielanego w sposób podstawowy jak i stymulowany innymi bodźcami.
Do inhibitorów pompy protonowej zaliczyć możemy omeprazol, pantoprazol, esomeprazol, lanzoprazol, dekslanzoprazol oraz rabeprazol. IPP są dobrze tolerowane przez pacjentów. Stosowane są w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, a także w zespole Zollingera-Ellisona czy jako jeden z leków wykorzystywanych w eradykacji Helicobacter pylori.
Do działań niepożądanych należą: bóle głowy, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wzdęcia, nudności, wysypka. Mogą wystąpić także: kandydoza przewodu pokarmowego, suchość błony śluzowej jamy ustnej, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie. Przewlekłe stosowanie IPP może predysponować do złamań kości.
Ze względu na to, że leki te metabolizowane są przez izoformy cytochromu P-450 mogą one wchodzić w interakcje z substancjami wpływającymi na ten cytochrom, bądź preparatami przez niego metabolizowanymi (np. diazepam). Dlatego bardzo ważnym jest, aby powiedzieć lekarzowi bądź farmaceucie o wszystkich przyjmowanych lekach.
Zastosowanie IPP w leczeniu wrzodów i zgagi
Wiemy już, że IPP zmniejszają wytwarzanie kwasu solnego, ale dlaczego jest to pomocne w leczeniu zgagi czy wrzodów żołądka i dwunastnicy?
Wrzody stanowią ubytek błony śluzowej, który może obejmować także głębsze warstwy. Aby załagodzić objawy i przyspieszyć gojenie się wrzodu stosujemy inhibitory pompy protonowej, które zmniejszają wytwarzanie czynników drażniących i uszkadzających błonę śluzową. Tym samym wzmagają one odbudowę błony, zapobiegają powikłaniom i nawrotom.
Zgaga natomiast powodowana jest cofaniem się treści żołądkowej (wraz z kwasem solnym) do przełyku, który nie jest przystosowany do jej silnie kwasowego pH. Leki, które zmniejszają wydzielanie HCl, zwiększają odpowiednio pH treści pokarmowej. Taki efekt hamuje odczuwanie „pieczenia”, zmniejsza dyskomfort, a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia ścian przełyku.
Przykłady leków:
- Nazwa leku – substancja czynna
- Helicid Control – omeprazol
- Ortanol MAX – omeprazol
- Contix ZRD – pantoprazol
- Pantoprazol Teva – pantoprazol
- Dexilant – dekslanzoprazol
- Emanera – esomeprazol
- Esomeprazole Polpharma – esomeprazol
- Lanzul S – lanzoprazol
- Zalanzo – lanzoprazol
Źródła:
[1] Janiec W., Kompendium Farmakologii, 2021, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
[2] https://profilaktyka.umed.lodz.pl/czy-zgaga-to-juz-objaw-nowotworu/
[3] CHPL Helicid Control, 10 mg, kapsułki dojelitowe, twarde
[4] https://www.gdziepolek.pl/atc/A02B/leki-stosowane-w-chorobie-wrzodowej-i-refluksie-zoladkowo-przelykowym