Zgaga może pojawić się w każdym wieku – stąd niejednokrotnie stanowi problem dla najmłodszych pacjentów. Co należy zrobić, aby złagodzić uporczywą dolegliwość i pokonać trwający dyskomfort?
Przyczyny zgagi u dziecka
Większość czynników ryzyka prowadzących do występowania zgagi u dorosłych może okazać się przyczyną problemów u najmłodszych. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na odżywianie. Dzieci z niezwykłą ochotą objadają się słodyczami i słonymi przekąskami, które są obfite w proste cukry, nasycone tłuszcze, sól i konserwanty. Produkty te są wyjątkowo ciężko strawne, co zaburza prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i sprzyja zgadze. Dodając do tego częste jedzenie w pośpiechu, można uzyskać gotowy przepis na występowanie uciążliwych dolegliwości.
Choć świadomość zdrowego odżywiania jest znacznie lepsza niż kilka lat temu, to wciąż można zauważyć dzieci (oraz pozwalających na to rodziców) stroniące od wody lub naturalnych soków owocowych. Znacznie częstszym wyborem okazują się gazowane napoje typu oranżada lub cola, które potęgują cofanie się treści pokarmowej i pojawienie się bolesnego uczucia pieczenia.
Oprócz tego zgaga u dzieci może być spowodowana:
- objadaniem się na noc
- niskim poziomem aktywności fizycznej
- nadmiernym stresem (np. lęk przed szkołą)
- chorobami przewodu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego i Crohna)
Ponadto w niektórych przypadkach powodem może być infekcja bakteryjna (helicobacter pylori), która skutkuje zgagą będącą jednym z objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Leczenie zgagi u dziecka – zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych
Zmiana diety jest jednym z najlepszych sposobów na opanowanie istniejącego problemu. W pierwszej kolejności należy pozbyć się śmieciowego jedzenia, które potęguje występowanie zgagi. Posiłki powinny bazować na pełnowartościowych produktach o dużej zawartości błonnika. Dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie lekkostrawnej diety i zapewnienie spożycia optymalnej ilości płynów – idealną opcją będą sycące zupy typu krem na bazie warzyw. Natomiast alternatywą dla słodyczy są suszone i świeże owoce, które dodatkowo dostarczą cennych witamin. Warto pamiętać, że w trakcie zgagi trzeba unikać ostrych przypraw, które mogą nasilić zaistniałe podrażnienie i zintensyfikować uczucie pieczenia.
Leczenie zgagi u dziecka – ziołowe wsparcie
Choć dzieci niezbyt chętnie podchodzą do ziołowych herbat, to jednak warto je wykorzystać podczas występującego dyskomfortu. Napary z suszonej mięty, rumianku i lukrecji są świetną opcją na złagodzenie dolegliwości oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jednak należy pamiętać, że dzieci mogą się wzbraniać m.in. z uwagi na specyficzny smak przygotowanych napojów.
Leczenie zgagi u dziecka – świeży imbir i guma do żucia
Bezcukrowa guma do żucia jest idealną opcją na szybkie złagodzenie niekorzystnego oddziaływania kwasów żołądkowych i cofającej się treści pokarmowej. Natomiast żucie świeżego i cienko pokrojonego imbiru pomaga w normalizacji pracy procesów trawiennych oraz ułatwia opanowanie niektórych objawów np. uczucia nudności i nieprzyjemnego odbijania.
Farmakologiczne leczenie zgagi u dziecka
Gdy problem nie może być opanowany za pomocą domowych sposobów, to wówczas warto sięgnąć po środki farmakologiczne. Leki na zgagę u dziecka opierają się na działaniu hamującym wydzielanie kwasu solnego w żołądku, niektóre wspomagają ochronę błony śluzowej. W tym celu poleca się stosować inhibitory pompy protonowej np. omeprazol i pantoprazol.
Bibliografia:
- Makosiej R., Sordyl B., Czkwianianc E. „Choroba refluksowa przełyku z przewlekłym zaparciem stolca.” Contemporary Pediatrics, Gastroenterology, Hepatology & Child Feeding/Pediatria Współczesna, Gastroenterologia, Hepatologia i Żywienie dziecka 2012, 14(2): 74-78.
- https://gemini.pl/poradnik/artykul/zgaga-u-dziecka-jak-sobie-z-nia-poradzic/