Esoxx One - lek na zgagę

Esoxx One – preparat barierowy na zgagę

Mianem zgagi określa się dolegliwość w postaci niekomfortowego uczucia pieczenia, które najczęściej zlokalizowane jest za mostkiem. Choć w wielu przypadkach nadkwasota może zostać zlikwidowana przy pomocy prostych sposobów, jak np. zmiana sposobu odżywiania, to niekiedy wymaga sięgnięcia po preparaty z aptecznych półek. Przykładem jest lek Esoxx One – co zawiera w swoim składzie i jak działa?

Kilka słów o zgadze – przyczyny i objawy

 

Zgaga, zwana potocznie nadkwasotą, nie jest sama w sobie chorobą. To raczej efekt nieprawidłowości związanej z przedostawaniem się nadtrawionej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje jego drażnienie. Cofanie się pokarmu wynika z nieefektywnego funkcjonowania mięśnia zwieracza przełyku, który ma za zadanie temu zapobiegać. Regularne występowanie zgagi może skutkować trwałym uszkodzeniem nabłonka przełyku i powstaniem nadżerek.
Objawy wskazujące na występowanie zgagi:

  • utrzymujący się kwaśny posmak
  • uciążliwe uczucie palenia/pieczenia za mostkiem
  • nieprzyjemne uczucie zalegania ciała obcego w przełyku
  • ból gardła będący następstwem podrażnienia i zmian zapalnych przełyku
  • chrypka i suchy kaszel bez wyraźnej przyczyny w obrębie dróg oddechowych

Esoxx One – co to za lek i jak działa?

 

To wyrób medyczny w formie wygodnych saszetek wypełnionych płynem, który jest przeznaczony dla osób borykających się problemami zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego. Działanie preparatu jest ukierunkowane na przyśpieszenie procesu gojenia podrażnionej śluzówki oraz łagodzenia objawów nadkwasoty. W jaki sposób?

Główne komponenty Esoxx One to kwas hialuronowy, siarczan chondroityny oraz Poloxamer 407 (P407). Zastosowanie preparatu sprawia, że płyn przylega do błony śluzowej przewodu pokarmowego i tworzy ochronną warstwę przed podrażnieniem przez cofanie się kwaśnej treści pokarmowej. Niewątpliwą zaletą Esoxx One jest fakt, że działa on już w przełyku – miejscu najsilniejszego odczuwania występujących niedogodności. Płynna postać leku to kolejny atut, gdyż gwarantuje szybkie wchłanianie i działanie dostarczonych składników oraz nie stwarza niepotrzebnego ryzyka dodatkowego podrażnienia przewodu pokarmowego.

Wskazania do stosowania preparatu Esoxx One:

  • Doraźne zwalczanie refluksu nocnego
  • Refluks z objawami pozparzełykowymi
  • Zgaga uwarunkowana nieprawidłową dietą i złym trybem życia
  • Uzupełnienie farmakoterapii zgagi i choroby refluksowo-żołądkowej
  • Brak efektywne działania typowych leków na zgagę (IPP, blokery H2) i/lub jako forma terapii pomostowej (okres odstawiania środków po zakończonej farmakoterapii)

Nie tylko leki – rola diety w zwalczaniu zgagi

 

Choć farmakoterapia stanowi skuteczny sposób w zwalczaniu objawów nadkwasoty i poprawie stanu pacjenta, to jednak warto pamiętać o przeciwdziałaniu przyczynie zaistniałego problemu. Nieprawidłowe odżywianie to w wielu przypadkach główny powód nawracającego uczucia pieczenia w przełyku i bólu okolicy zamostkowej. Pomimo faktu, że Esoxx One może skutecznie złagodzić występujące niedogodności, to jednak należy pamiętać o zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Co należy wykluczyć z jadłospisu?

  • Ocet
  • Czekoladę
  • Ostre przyprawy
  • Tłuste mięso i nabiał
  • Niektóre warzywa np. cebulę, ogórki
  • Duże ilości soli oraz produkty przetworzone
  • Mocną kawę i herbatę, alkohol, gazowane napoje, niektóre soki owocowe

Równie istotnym faktem jest zrezygnowanie z posiłków smażonych – potrawy powinny być duszone, a najlepiej gotowane (np. w parowarze). Co więcej, pokarm należy spożywać powoli i małymi porcjami.

 

Bibliografia:

  1. Chmielecka-Rutkowska J., Tomasik B., Pietruszewska W. „The role of oral formulation of hyaluronic acid and chondroitin sulphate for the treatment of the patients with laryngopharyngeal reflux.” Orolaryngologia Polska 2019, 73(6): 38-49.
  2. Palimieri B., et al. „Fixed combination of hyaluronic acid and chondroitin-sulphate oral formulation in randomized double blind, placebo controlled study for the treatment of symptoms in patients with non-erosive gastroesophageal reflux.” European review for Medical and Pharmacological Sciences 2013, 17(24): 3272-3278.
  3. www.esoxxone.pl/esoxx-one/