Zgaga jest uciążliwą dolegliwością, która może powodować wyjątkowy dyskomfort. W aptekach można bez najmniejszego problemu zakupić preparaty bez recepty, które zawierają famotydynę – wyjątkowo skuteczną substancję w przeciwdziałaniu zgadze i jej dolegliwościom.
Zgaga – przyczyny i objawy
Mianem zgagi określa się specyficzne uczucie gorąca i uciążliwego pieczenia, które obejmuje obszar klatki piersiowej i promieniuje do gardła. Przyczyną występowania zgagi jest cofanie się spożytej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Wspomniane pieczenie jest wynikiem podrażnienia wskutek oddziaływania kwasu żołądkowego, co często zostaje połączone z wyraźnie osłabionym mechanizmem oczyszczania jego pozostałości. Pojawienie się zgagi jest bardzo charakterystyczne – dolegliwość ta następuje zazwyczaj po spożyciu posiłku (niekoniecznie ciężkostrawnego) oraz w nocy (zwykle po położeniu się w łóżku). W tym drugim przypadku zgaga może powodować trudności z zaśnięciem, zaburzenia snu, a nawet i bezsenność.
Do najczęstszych przyczyn zgagi należą:
- nadmierny stres i rozdrażnienie
- ostre i ciężko strawne posiłki np. smażone w głębokim tłuszczu
- nadwaga i otyłość, które są połączone z nieefektywną pracą jelit
- zbyt ciasne ubrania np. przesadny ucisk brzucha paskiem od spodni
- produkty o wysokiej zawartości węglowodanów, zwłaszcza bogate w proste cukry
- niektóre produkty płynne np. alkohol, kofeina, gazowane i słodzone napoje, soki na bazie cytrusów lub pomidorów
- artykuły spożywcze wzmagające wzdęcia i poczucie przepełnienia np. cebula, czosnek, czerwone mięso, rośliny strączkowe
Oprócz wspomnianego uczucia pieczenia i palenia zgaga prowadzi do występowania posmaku w jamie ustnej (kwaśnego lub słonego), pojawienia się trudności z przełykaniem spożywanych produktów, mdłości oraz ucisku za mostkiem.
Famotydyna – sposób na zgagę dostępny bez recepty
Jednym z najpopularniejszych leków na zgagę, który można zakupić bez recepty, jest famotydyna. To środek odpowiedzialny za blokowanie połączenia histaminy z receptorami histaminowymi H2, co pozwala na ograniczenie wydzielania kwasu solnego. Ponadto famotydyna zapobiega wytwarzaniu pepsyny – enzymu powstającego w żołądku, który ma za zadanie trawić białka dostarczane z pożywienia.
Stosowanie famotydyny jest rekomendowane w przypadku zgagi, ale i innych dolegliwości pokarmowych. Wśród nich należy wymienić m.in. nadkwasotę, dyspepsję (niestrawność), chorobe wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół Zollingera i Ellisona, czy refluksowe zapalenie przełyku. Famotydyna jest dostępna na rynku pod takimi nazwami jak Ranigast Famotydyna lub Famogast.
Czy famotydyna może wywoływać objawy niepożądane?
Tak, stosowanie famotydyny wiąże się z występowaniem skutków ubocznych. Wśród nich należy wymienić:
- symptomy ciężkiej reakcji alergicznej np. obrzmienie warg i języka, wysypkę, zaczerwienienie, trudności z połykaniem
- pojawienie się pęcherzy skórnych, którym towarzyszy reakcja złuszczania
- problemy wskazujące na nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem wątroby np. ściemnienie barwy moczu, utrzymujące się uczucie zmęczenia, zażółcenie skóry
- bóle i zawroty głowy, problemy z koncentracją
- zaparcia, biegunki, nudności, zaburzenia smaku, uczucie przepełnienia żołądka, wzdęcia, wymioty
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=295
- https://www.heydoc.pl/s/article/Zgaga-przyczyny-i-leczenie-Co-pomoze-na-zgage
- https://www.allecco.pl/artykuly/zgaga-jakie-sa-jej-przyczyny-i-jak-sobie-z-nia-radzic-poznaj-domowe-sposoby-na-zgage.html