Pantoprazol w leczeniu zgagi

Wady i zalety pantoprazolu

Leki z pantoprazolem są popularnymi środkami farmakologicznymi, które wykorzystuje się do walki z rozmaitymi problemami dotyczącymi układu pokarmowego. Na czym polegają zalety pantoprazolu? Jakie objawy niepożądane mogą nastąpić w trakcie leczenia tym preparatem?

Czym jest pantoprazol i jak działa?

Pantoprazol to związek chemiczny wykorzystywany w lekach należących do grona inhibitorów pompy protonowej. Jego działanie opiera się na ograniczeniu wydzielania do światła żołądka jonów wodorowych oraz zmniejsza kwasowy odczyn soku żołądkowego. Poprzez blokowanie wspomnianej pompy protonowej w komórkach okładzinowych zawartych w żołądku może doprowadzić do ograniczenia nadmiernego produkcji przywołanego soku żołądkowego.

Główne wskazania do użycia pantoprazolu to:

  •     zespół Zollingera-Ellisona
  •     refluksowe zapalenie przełyku
  •     intensywne i nawracające zgagi
  •     choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy
  •     inne schorzenia skutkujące nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego

Warto też wspomnieć, że właściwości pantoprazolu umożliwiają stworzenie optymalnego środowiska dla antybiotyków, które mogą być wykorzystywane w różnych dolegliwościach dotyczących przewodu pokarmowego.

Leki z pantoprazolem są dostępne na rynku pod takimi nazwami jak Anesteloc, Contix, Contracid, Gastrostad, Gerdin, Noacid, Nolpaza, Ozzion, Panprazox, Pantotrena, Panzol, czy Ranloc – większość z nich występuje w postaci niewielkich tabletek dojelitowych. Jednak niektóre jak np. Controloc lub IPP można zakupić w formie proszku, który umożliwia przygotowanie roztworu przeznaczonego do iniekcji. Leki z pantoprazolem są dostępne zarówno bez recepty, jak i na receptę.

Jakie są zalety pantoprazolu?

Oprócz skutecznego działania leków z pantoprazolem na niwelowanie problemów gastrycznych warto wspomnieć o ich funkcjonalności. Pantoprazol jest substancją chemiczną, która ulega niezwykle szybkiemu wchłanianiu – jego maksymalne stężenie we krwi następuje po nieco ponad 2 godzinach od momentu zażycia leku. Poziom biodostępności pantoprazolu sięga ponad 75%, leki stosowane w formie iniekcji dożylnej gwarantują 100%. Co istotne, spożycie posiłku w żadnym stopniu nie rzutuje na dostępność biologiczną i poziom maksymalnego stężenia we krwi. Oznacza to, że pacjenci stosujący pantoprazol nie muszą być na czczo. Specjaliści szacują, że blisko 80% zastosowanej dawki leków z pantoprazolem jest wydalanych wraz z moczem.

Jakie są wady pantoprazolu?

Podobnie jak w innych przypadkach, tak i pantoprazol jest lekiem niepozbawionym wad. Leki pantoprazolowe mogą powodować rozmaite objawy niepożądane, ale nie są one zaliczane do częstych następstw terapii. Wśród nich wymienia się m.in. rozwój łagodnych polipów dna żołądka, wzdęcia, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, biegunkę lub zaparcia, a także zmiany dermalne o charakterze pokrzywek lub świądu.

Pantoprazol jest przeciwwskazany u pacjentów stosujących inhibitory proteazy wirusa HIV. Ponadto substancja nie powinna być używana u osób, które mają zaplanowane badanie stężenia chromograniny A – badanie to wykonuje się m.in. u osób z podejrzeniem rakowiaka lub guza chromochłonnego.

Oprócz powyższych warto dodać, że pantoprazol nie może być stosowany w leczeniu pacjentów poniżej 12 roku życia.

Bibliografia:

  1.     https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=641
  2.     Santos LHD., et al. „Evaluation of pantoprazol tratment response of patients with asthma and gastroesophageal reflux: a randomized prospective double-blind placebo controlled study” Journal Brasileiro de Pneumologia 2007, 33: 119-127.